Niezbędne informacje przy zakupie kasy


Co warto wiedzieć zanim kupisz kasę fiskalną?

Dla kogo kasa fiskalna?

Kasa fiskalna służy do ewidencjonowania sprzedaży. W kasę muszą zaopatrzyć się te podmioty gospodarcze, które prowadzą sprzedaż towarów lub/i usług dla klientów  indywidualnych. Na dzień dzisiejszy ustawodawstwo nakłada obowiązek posiadania kas fiskalnych na podmioty gospodarcze, które:

– przekroczyły 20 tyś zł neto/rok – w przypadku nowych firm.

-przekroczyły 40 tyś zł  netto/rok – w przypadku przedsiębiorców, którzy prowadzą działalności dłużej niż rok

Ponadto ustawa określa firmy działające w określonych branżach, których nie dotyczą powyższe progi i są one zobowiązane zakupić kasę już przed rozpoczęciem działalności.

Bardziej szczegółowe informacje na temat kto musi posiadać kasę fiskalną  znajdziesz w Rozporządzeniu Ministra Finansów z dnia 26 lipca 2010, lub kontaktując się z nami. 


Co to jest fiskalizacja kasy?

Dokonując zakupu kasy znajduje się ona w trybie testowym. Jest to najlepszy moment aby zapoznać się z jej funkcjami gdyż wydruki, które sporządzimy będą wydrukami niefiskalnymi.
Dopiero proces fiskalizacji nadaje kasie funkcje kasy fiskalnej.

Fiskalizacja jest to proces, który powoduje, że do pamięci fiskalnej zostaje trwale zapisany numer NIP. Właściciel potwierdza zgodność danych firmy podczas czynności serwisanta, który dokonuje fiskalizacji. Raz zapisany numer NIP nie może być poprawiony.
Istnieje natomiast możliwość edycji nagłówka dzięki czemu w razie zmiany miejsca działania mamy możliwość go zaktualizować

Jakie formalności przy zakupie kasy?

czym-zajmuje-sie-ksiegowa

Przed dokonaniem czynności związanych z fiskalizacją należy zawiadomić o tym fakcie Urząd Skarbowy. Na 7 dni przed fiskalizacją należy zgłosić to w Urzędzie. Po fiskalizacji serwisant wydaje “zgłoszenie o fiskalizacji” które w terminie 7 dni należy dostarczyć do właściwego Urzędu Skarbowego.

 Zwrot pieniędzy za kasę fiskalną!

Terminowe zawiadomienia Urzędu Skarbowego jest bardzo ważne, gdyż decyduje  o możliwości zwrotu wartości urządzenia fiskalnego do 50% ceny netto (nie więcej niż 700zł). Skontaktuj się z nami i dowiedz się więcej na ten temat.

Na ile wystarcza 1 kasa fiskalna?

Czy jedna kasa wystarczy Ci na cały okres funkcjonowania Twojej firmy? Niestety nie, gdyż pamięć fiskalna w kasie ma ograniczoną pojemność! Po wyczerpaniu pamięci istnieje konieczność zakupu nowej kasy lub wymiany modułu fiskalnego.
Średni czas funkcjonowania kasy fiskalnej przy wykonywaniu 1 raportu dobowego dziennie to 5 lat pracy.

Cztery ważne sprawy na które powinieneś zwrócić uwagę zanim kupisz kasę fiskalną!

Cena. Ceny netto kas wahają się do 999zł do 4000zł. To ile kosztuje kasa jest ważne i określa Twoje możliwości związane z zakupem danego urządzenia.  Oczywiście droższe kasy posiadają więcej funkcji i dodatkowych opcji. Dają możliwość zakodowania większej ilości towarów, są kompatybilne z większą ilością sprzętu dodatkowego itp.
Jednak czy twoja firma będzie potrzebowała wyspecjalizowanej i zaawansowanej technicznie kasy fiskalnej?

Kolejną ważną sprawą jest  branża w jakiej działasz i wielkość twojej firmy w tym przede wszystkim ilość oferowanych towarów lub/i usług. W dużej mierze od tego zależy jaka kasa będzie dla Ciebie najbardziej odpowiednia.

Kolejnym ważnym aspektem jest łatwość obsługi i funkcjonalność kasy, a także ilość miejsca jaką zajmuje. W asortymencie posiadamy szeroki asortyment od kas mobilnych po systemowe. To od tego w jaki sposób będziesz pracował zależy jaką kasę powinieneś wybrać.

Bardzo ważne przy wyborze kasy jest także zwrócenie uwagi jej późniejszy serwis. W miejscu w którym kupujesz kasę zapytaj jak szybko możesz liczyć na interwencję w razie awarii kasy. Czy możesz liczyć na pomoc w razie awarii lub jakichkolwiek innych problemów związanych z kasą fiskalną? Jaki jest okres gwarancji, co on obejmuje?

Skontaktuj się z nami a my bezpłatnie przeanalizujemy sytuację w Twojej firmie, dobierzemy najlepsze i najbardziej korzystne rozwiązanie dla Ciebie. Dzięki nam oszczędzisz swój czas, dostarczymy Ci wszelkich niezbędnych informacji i przygotujemy gotowe rozwiązania.